Sokratik Satış Becerileri

Socratic Selling Skills©

Sokratik Satış insanların eğer siz ürünlerinizi ya da hizmetinizi onların durumlarına, problemine ya da ihtiyaçlarına bağlayabilirseniz satın almak isteyecekleri fikrine dayanır. Satış yapmak ürünleri zorlamak değildir. Her müşterinin satın alma kararını yöneten altta yatan ihtiyaçları, motivasyonları ve problemleri keşfetmektir.

Sokratik Satış modeli doğru, yaratıcı soru sorma stratejisine dayalıdır. Fikir basittir. Doğru soruları sorarak, doğru bir biçimde, doğru zamanda profesyonel satışçı gerçek alıcıları, satın alma kararı için motivasyonu ve her müşteri tarafından kullanılan satın alma stilini tanımlamak için gerekli olan her şeyi öğrenebilir.

Socratic Selling Skills© her müşterinin kendi saklı satın alma motivasyonlarını ortaya çıkaramaya yönelik konuşmacı bir yapı ve stratejiye odaklanır. Profesyonel satışçı ürünlerini ya da hizmetlerini müşterilerin ihtiyaçları, motivasyonları ya da problemleriyle doğrudan bağlantı kurmak için Keşfetme, Örtme, Onaylama ve Belgelendirme becerilerini kullanabilir. 

NE ÖĞRENECEKSİNİZ?

  • Satış konuşmasını nasıl kontrol edeceğinizi
  • Müşterileri saklı motivasyon ve problemleri hakkında sizinle nasıl konuşturabileceğinizi
  • Müşterinin aklını karıştırmadan çoklu bir ürün fikrini nasıl sunacağınızı
  • Ne sattığınızın ve insanların neden satın aldığının net anlaşılmasını
  • Sunum çevresini nasıl kontrol edeceğinizi
  • Müşterilerin sahip olduğu ciddi saklı itirazları
  • En zor müşterilere bile satış yapabilmeyi
  • Genelde kaybettiğiniz satışları nasıl elde tutup kapatacağınızı
  • Zor bir pazarda nasıl aday arayacağınızı

NE ELDE EDECEKSİNİZ?

Selling Professional Services©  sizi sadece deneyimli ve başarılı bir satışçının anlayacağı ve istikrarlı bir şekilde uygulayabileceği bir takım yeni becerilerle bilinçsiz bir yetkili olmaktan bilinçli bir yetkili olmaya taşır.

KİMLER BAŞVURMALIDIR?

İlk testi geçen satışçılar – satış işinde hayatta kalmak. Bu yeni başlayanlar için değildir. 50 kayıtlı işlem yapmış olan, demografik veritabanlarında 250 isim olan, tam bir sunum kitabı ve kişisel ve profesyonel CV’leri olan satışçılar.

NE KADAR SÜRÜYOR?

4 gün – her hafta 2 x 2 gün. 

Seminerler

Art Kurs Standort Region Land Start date istek

Dates on request